Priežiūra oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis

Priežiūra oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis

2010-12-07

Oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis yra linkusi greitai parausti dėl vietinių ir bendrųjų veiksnių poveikio: UV spindulių, aukštos ir žemos temperatūros, streso, alkoholio, aštrių valgių, fizinio krūvio, buvimo saunoje, kai kurių kosmetikos priemonių ir vaistų vartojimo. Paraudimas atsiranda išsiplėtus kraujagyslėms. Tai priklauso nuo lygiųjų raumenų veiklos. Jutimų skaidulas stimuliuoja mechaniniai, šiluminiai ir cheminiai veiksniai.  

Atsakas į jutiminius dirgiklius priklauso nuo nervų ląstelių galūnių gaminamų neuropeptidų. Prie jų priskiriama medžiaga P, VIP (vasoactive intestinal peptide) ir NKA (neurokininas A). Medžiaga P padidina kraujagyslių vidinių sienelių ląstelių pralaidumą. Mikroapytaką reguliuoja ir histaminas, NO ir prostaglandinai, sukeliantys vadinamąjį neurogeninį uždegimą. Dėl to ant oda gali laikinai parausti ir imti perštėti.

Kraujagyslių pakitimų vystymasis

Iš pradžių simptomai būna laikini, tačiau ilgainiui kraujagyslės išsiplėtusios būna nuolat. Padidėja kapiliarų pralaidumas ir atsiranda patinimų. Dėl padidėjusio tarpląstelinio skysčio kiekio išsivysto antrinis limfagyslių nepakankamumas, užsilaiko ląstelių skystis ir atsiranda mikroceliulito požymių. Tokiu būdu yra pažeidžiamos elastino skaidulos, kurių degeneracinius pakitimus dar labiau sustiprina saulės šviesa. Sustiprėja uždegiminė reakcija, atsiranda nuolatinis paraudimas ir teleangiektazija. Dėl šių procesų vystosi raudonieji spuogai, tampa sunkiau gydyti dermatozę. Oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis pasireiškia dar prieš raudonųjų spuogų (rosacea) atsiradimą, todėl ankstyvieji pakitimai neretai yra apibrėžiami terminu „prerosacea”. Pirmieji simptomai paprastai pasireiškia maždaug 20 metų amžiaus moterims, ypač toms, kurios dažnai kaitinosi saulėje. Prerosacea laikotarpiu sustiprėja kraujagyslių reaktyvumas, nors jos dar nebūna nuolat išsiplėtusios, atsiranda paraudimas ir pavienės teleangiektazijos. Be abejo, svarbią reikšmę kraujagyslių pakitimams turi paveldimumo veiksniai. Ne mažiau svarbi ir estrogenų įtaka. Šiuos simptomus taip pat gali sukelti gydymas kai kuriais hormonais bei kontraceptinių priemonių su estrogenais vartojimas. 

Priežiūra

Oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis yra labai jautri ir reikalauja specialios priežiūros: ją būtina saugoti nuo kenksmingų aplinkos veiksnių (UV spindulių, šalčio, vėjo), o taip pat naudoti sandarinančius kraujagysles ir raminančius sudirginimus preparatus. Šis gydymas yra pagrįstas veiksnių, skatinančių pakitimus, vengimu. Nemaža pacientų grupė netoleruoja daugumos kosmetikos priemonių, todėl labai sunku parinkti tinkamus preparatus. Prie dažniausiai dirginančių kosmetikos priemonių komponentų galima priskirti etilo alkoholį, acetoną, benzilo alkoholį, mentolį, propileno glikolį, b-hidrorūgštis (AHA), natrio laurilsulfatą, vitamino A rūgštį, karbamidą, benzoilo peroksidą. 
AHA tolerancija priklauso nuo preparato, į kurio sudėtį jis įeina, pH: esant aukštesniam pH, sudirginimų neatsiranda. Reikia vengti dirginančių veiksnių: neprausti veido kietu, chloruotu vandeniu, nenaudoti muilų, tonikų ir alkoholinių gydomųjų medžiagų tirpalų. Jau ankstyvuoju kraujagyslių išsiplėtimo etapu būtina naudoti hipoalergines kosmetikos priemones, kurių sudėtyje nėra pernelyg daug komponentų. 

Veido valymui rekomenduojama naudoti pienelį arba jautriai odai skirtus švelnius prausiamuosius preparatus. Nenaudoti grūdėtų šveitiklių ir odą sausinančių riebalų išsiskyrimą mažinančių preparatų. Būtina reguliariai naudoti kremus, kurie saugo nuo šalčio ir UV spindulių, drėkina ir ramina, tačiau svarbiausia vartoti preparatus, sumažinančius kraujagyslių pralaidumą ir susilpninančius uždegiminę reakciją. Teigiamu poveikiu pasižymi kremai su b-hidrorūgštimis, turintys tinkamą pH, kadangi tai gali padidinti mukopolisacharidų ir kolageno gamybą tikrojoje odoje. Kosmetikos priemonėse esantis retinaldehidas sumažina raudonį. Atlikus keratinocitų proliferacijos tyrimus, buvo įrodyta, kad retinaldehidas sumažina VEGF (vascular endothelial growth factor) ekspresiją ir silpnina uždegiminius simptomus.

Teigiamą efektą gali duoti kremai ir su vitaminais C ir E, skatinančiais kolageno sintezę odoje ir susilpninančiais uždegiminę reakciją. Veiksmingai sumažina paraudimą ir ramina sudirginimus kaštonų ekstraktas. Kosmetikos priemonėse esantis pantenolis veikia raminančiai ir papildomai drėkina. Be profilaktikos ir tinkamos odos priežiūros, reikia gerti vaistus, stiprinančius kraujagysles, o sustiprėjus uždegiminei reakcijai – antihistamininius vaistus. 

Tik Iwostin dermatologinėje kosmetikoje

Iwonicz
terminis vanduo

Tyrimai parodė, kad terminis vanduo teigiamai veikia epidermio atsparumą ir stangrumą bei pasižymi išskirtinėmis gydomosiomis savybėmis.

daugiau